Herra Hakkaraisen talon ovet aukenivat kesäkuun alussa, ja leikkimään pääsee jälleen!
Tämä on meille Herra Hakkaraisen talon tädeille suuri juhlan aihe.
Koronaviruksen leviämisen hillitsemiseksi meilläkin on tehty käytäntöihin pieniä muutoksia ja ohjeistuksia on tarkennettu. Ohjeet on tehty tämän hetkinen tilanne silmällä pitäen, ja ne saattavat hyvinkin muokauttua ja muuttua kesän edetessä, kun opimme, mitkä asiat toimivat ja mitä pitää vielä muokata.
Kaikista ohjeista ja muutoksista huolimatta leikki on meillä edelleen tärkeintä, ja ohjeistuksilla pyritäänkin takaamaan jokaiselle turvallinen, hauska ja mielikuvitusta kutkutteleva leikkipäivä Herra Hakkaraisen talossa.
Tällä hetkellä etenemme seuraavin ohjein:
- Tule leikkimään vain terveenä.
- Pese käsiä aina kun mahdollista.
- Yski ja aivasta hihaan. Pese aina kädet tämän jälkeen.
- Herra Hakkaraisen talossa on joka huoneen ovella käsidesiä.
- Olemme vähentäneet henkilökohtaista opastusta, mikä tarkoittaa sitä, että näyttelyssä on tavallista enemmän kirjallisia ohjeita ja kylttejä. Lue näitä, niin tiedät mikä on sallittua ja mikä ei. (Lähes kaikki on sallittua, mutta muutamia kiellettyjäkin asioita löytyy.)
- Seuraamme talon sisätiloissa olevien määrää, ja saatamme tarpeen tullen ohjata leikkimään Hurjan hauskalle autopihalle, niin että turvallinen leikkiminen on mahdollista.
- Muistakaa turvavälit myös leikkiessä. Osa huoneista Herra Hakkaraisen talossa on melko ahtaita, joten on hyvä leikkiä huoneissa oman seurueen kesken ja antaa kaikille leikkirauha.
- Myös autopihalla niin ajellessa kuin kävellessäkin turvavälit pidetään mielessä.
- Herra Hakkarainen unissakävelee kolmesti päivässä hurjan hauskalla autopihalla. Häntä EI SAA halata. Hänelle voi heilutella. Hänestä ja hänen kanssaan saa ottaa kuvia, mutta niin, että turvavälit säilyvät.
- Herra Hakkaraisen talon sisätilojen leikkitavaroita ja Hurjan hauskan autopihan menopelejä desinfioidaan useasti päivän aikana.
Herra Hakkarainen unissakävelee kesällä
Todella monelle pienelle ja isommallekin vierailijalle kesävierailun kohokohta on ollut Herra Hakkaraisen näkeminen ja halaaminen.
Olemme todella iloisia, kun voimme kertoa, että Herra Hakkaraisen pääsee näkemään tänäkin kesänä! Pieniä muutoksia on kuitenkin täytynyt Herra Hakkaraisenkin toimintaan tehdä:
- Herra Hakkarainen unissakävelee kolmesti päivässä klo 11, 13 ja 15.
- Herra Hakkarainen unissakävelee vain Hurjan hauskalla autopihalla. Häntä ei nähdä talon sisätiloissa ollenkaan.
- Herra Hakkaraista ei saa halata, eikä hänen kanssaan saa heitellä ylävitosia eikä muita kosketusta edellyttäviä tervehdyksiä.
- Herra Hakkaraiselle voi heilutella ja jutella ja hänelle voi heittää vaikkapa lentosuukon.
- Hänestä ja hänen kanssaan SAA ottaa valokuvia niin, että turvavälit säilyvät.
Aukioloajat:
ma-pe 10-17
la 10-16
su suljettu
Aukioloajat ovat voimassa toistaiseksi, niitä saatetaan muuttaa tarpeen mukaan kesän edetessä.
Lippujen hinnat:
Pääsylippu 9 €/hlö
Ryhmälippu 8 €/hlö, kun seurueessa on vähintään 4 yli 2-vuotiasta
Alle 2-vuotiaat aina ilmaiseksi
Kuva Visit Tampere, Laura Vanzo